2025. június 26., csütörtök

Séta az Igapó-tónál: növények :)

 Kedves Olvasó!

A múlt héten csodás idő volt, és volt egy szabad fél napom, ezért úgy döntöttem, hogy elsétálok az Igapó-tóhoz. Ez már a második alkalom volt, hogy itt jártam. A megérkezésem utáni másnap, Halley és Rafael elvittek ide sétálni. 

Az Igapó-tó valójában egy folyóból duzzasztott tóegyüttes. Négy tóból áll, és a helyiek elmondása szerint a város egyik központi látványossága és szabadidős helye.

Térképen így kell elképzelni ezeket a tavacskákat:


A lakásomhoz legközelebb eső tó a második (Igapó II), de ez is 30 perc séta. Nagyon kellemes sétaútvonal van a tó körül, tele fával. Ami itt nagyon tetszik az az, hogy táblákkal jelölik az őshonos növényeket, tehát olyan a tópart mint egy arborétum. 💚
Mutatok néhány jellegzetes fafajt.

Ez itt az Araucaria angustifolia (Bertol.) Kuntze. Egy örökzöld fenyőféle, ami a déli féltekére jellemző. A sao paolo-i botanikus kert múzeumában le tudtam fényképezni a fáját, ez egy korábbi posztomban megtalálható. A globális felmelegedés és szárazodás megviseli ezt a fajt, látni sajnos szenvedő példányokat. 
Ez a példány éppen egészen jól néz ki, de a többi faj lombkoronája miatt nem látható rendesen. Keressétek a fenyőt a képen! :)

Itt mint aljnövényzet nőnek azok a növények, amiket mi otthon exotikus szobanövényként tartunk.
Pl: a filodendron (Philodendron bipinnatifidum)
vagy az anyósnyelv (Dracaena trifasciata)



Láttam egy szép virágú, érdekes levelű fát. Ez az ecsetvirág vagy vörös porvirág (Calliandra haematocephala). A hüvelyesek családjába tartozik, és kedvelt trópusi dísznövény. Ezt teljes egészében nem fotóztam le sajnos, csak a virágát, levelét:



Egy másik, gigantikus fafaj a Guapuruvu (Schizolobium parahyba). Magyar neve nem igazán van, esetleg brazíliai sárgafának lehet fordítani.

Gyorsan és hatalmasra növő fa, tavasszal-nyáron virágzik, és nagyon látványos sárga virágai vannak. Sajnos ezt most nem láthatom, de azért az internetről loptam egy fotót a virágzó fa megjelenéséről:

Egy másik, virágzásakor látványos trópusi fa a Monguba (Pachira aquatica). Dél-Amerikában nedves, mocsaras élőhelyeket elterjedt. Én a tóparton fotóztam le egy példányát, ami ebben az időszakban nem túl látványos.
Internetről származó fotóval megmutatom a virágát, ami különleges.

Egy utolsó fafaj a tóparti sétámról az Aroeira-salsa (Schinus molle). Szerintem látványos lombozatú, tetszenek a levelei. Ez sem virágzik most, és a termését is csak internetről származó fotóval tudom megmutatni alább.
Ez egy idősebb példány:

Ez egy fiatal példány. Szépen látszanak a levelei:

A termése élénkpiros, bogyós.

Azt hiszem a végére értem a fafajokat bemutató, tóparti sétás posztomnak. Természetesen van még rengeteg növényfaj, amit nem láttam (és lehet, hogy nem is fogok), de remélem sikerült betekintést nyújtanom az itteni érdekes növényvilágba. Persze a további, utamba akadó növényfajokat is megmutatom majd. 😊

























 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése